Prehrana in zdravje

Vzgojiteljice in drugi zaposleni v vrtcu si prizadevamo vselej dosledno zagotavljati razmere za zdravo življenje.

Zdravje

V vrtcih skrbimo za:

• dovolj svežega zraka (z rednim prezračevanjem in preprečevanjem prepiha)
  • primerno temperaturo prostorov (20-22 stopinj Celzija)
  • primerno vlago prostorov (60-65% relativne vlage)
  • primerno osvetlitev prostora
  • primernost oblačil
  • počitek
  • dnevno telesno dejavnost
  • zagotavljanje pogojev za osebno higieno otrok
  • redno dnevno vzdrževanje higiene
  • zaščito pred nalezljivimi boleznimi
  • preprečevanje dejavnikov tveganja v odnosu do škodljivih razvad

Če pri otroku zaznamo spremembe v počutju ali vedenju, ki bi lahko pomenile začetek bolezni, se takoj odzovemo. Obvestimo starše in jih prosimo, da otroka odpeljejo iz vrtca ter mu zagotovijo potrebno zdravniško oskrbo in domačo nego.

Prehrana

3V vrtcu Vrhovci je prehrana otrok načrtovana premišljeno in skrbno. S poznavanjem in upoštevanjem priporočil o fizioloških potrebah otrokovega organizma po energiji in posameznih hranilih zagotavljamo varno in zdravo prehranjevanje.

S pravilnim izborom živil, primerno pripravo obrokov ter ustreznim prehranjevalnim ritmom, zagotavljamo priporočene vrednosti hranil in dosegamo prehranske cilje v skladu z novo sprejetimi smernicami zdravega prehranjevanja za predšolskega otroka (Ministrstvo za zdravje).

Otroci imajo ves čas bivanja v vrtcu na voljo sveže sadje in/ali zelenjavo. Pri obrokih in med obroki jim nudimo zadostne količine napitkov – blag nesladkan zeliščni čaj ali vodo. Če ima vaš otrok posebne zdravstvene zahteve glede prehrane, vas prosimo, da jih ob vpisu izrazite. Upoštevali bomo predpisano hrano (dietno prehrano), ki jo priporoča zdravnik.

Obroki v vrtcu:

Otroci stari od 1 do 3 let